September 4th, 2020

Tonopah

some observations on the cost of living

So having been to the Raley's and the Family Dollar a couple of times...man, was I spoiled in Las Vegas. Especially by the availability of Walmart, whose normal prices were broadly comparable to sale prices at Albertson's and Smith's. Up here pretty much everything is at least a dollar a pound more expensive, whether it's cheese, cream, almond milk, meat, or whatever. I'm going to have to be very careful to watch the sales flyer and take advantage of sale items, because running down to Pahrump or up to Fallon means a 2-3 hour drive each way, and it's just not worth doing. Now, if I happen to be in Las vegas or Reno for some other reason, as I will be week after next, then it makes sense to order ahead and drag it back to Tonopah, but dedicated shopping trips just aren't worth it. Some stuff I can order from Amazon, but I'm not sure how much that's going to save me, except on the items that Raley's doesn't carry, notably Pace ed Label salsa.

Gas is $2.76 right now if I prepay in cash, and there's no reason not to since Giggle Springs has Arizona Diet Green Tea in the glass bottles for about the same price as soda pop. I'd be annoyed with the price of gas, but except for the drive to Reno and back next week, pretty much the only driving I'll be doing is down Main Street to the post office to pick stuff up.

Eating out costs pretty much the same here as it does in Las Vegas, with the important exception that there isn't much fast food here. There's a Burger King & Subway at the Chevron up north by the Clown Motel, and an A&W downtown. There's some other places to eat, notably the Pittman room at the Mizpah and the grill in Tonopah Station, but except for special occasions I think I'm going to avoid those for a while.

Crossposted to Facebook; comment there, not here.